
Globálne robotické trendy v roku 2025
2025-03-18
Trhová hodnota všetkých celosvetovo inštalovaných priemyselných robotov vlani dosiahla historické maximum - 16,5 miliardy amerických dolárov. Dopyt po robotike pritom naďalej rastie a v budúcnosti bude poháňaný množstvom technologických inovácií a nových oblastí podnikania. Vyplýva to z hodnotenia Medzinárodnej federácie robotiky (International Federation of Robotics - IFR), ktorá zároveň predstavila päť hlavných trendov v robotickom priemysle na rok 2025.
Umelá inteligencia: fyzická, analytická, generatívnaVýznam umelej inteligencie v robotike rastie. Využitím rôznych technológií AI môže robotika efektívnejšie pokrývať širokú škálu úloh.Analytická AI umožňuje robotom spracovávať a analyzovať veľké množstvo údajov zhromaždených ich senzormi. Pomáha to zvládať variabilitu a nepredvídateľnosť vo vonkajšom prostredí, vo výrobe s vysokým mixom/malým objemom, ako aj vo verejnom prostredí. Roboty vybavené systémami videnia napríklad analyzujú minulé úlohy, aby identifikovali vzory a optimalizovali svoje nasledujúce operácie pre väčšiu presnosť a rýchlosť.
Výrobcovia robotov a čipov v poslednej dobe investujú do vývoja špecializovaného hardvéru a softvéru, ktorý simuluje reálne prostredie. Táto tzv. fyzická AI umožňuje robotom trénovať sa vo virtuálnom prostredí a pracovať na základe skúseností, a nie programovania, teda generatívne. Očakáva sa, že technológia simulácie robotiky riadená AI bude napredovať v tradičných priemyselných prostrediach ako aj v aplikáciách servisnej robotiky.

Humanoidné roboty
Roboty v tvare ľudských tiel si získali veľkú pozornosť médií. Víziou je, že tieto roboty sa stanú univerzálnymi nástrojmi, ktoré dokážu napríklad samostatne naplniť umývačku riadu na jednom mieste alebo pracovať na montážnej linke niekde inde. Hoci start-upy pracujú aj na takýchto univerzálnych humanoidných robotoch, priemyselní výrobcovia sa zameriavajú na humanoidy, ktorí vykonávajú iba jednoúčelové úlohy. Väčšina z týchto projektov sa realizuje buď v automobilovom priemysle, ktorý zohral kľúčovú úlohu v priekopníckych robotických aplikáciách v celej histórii priemyselnej robotiky, alebo aj v sektore logistiky a skladovania. Z dnešného pohľadu však ešte nie je jasné, či humanoidné roboty môžu predstavovať ekonomicky životaschopný a škálovateľný obchodný model pre priemyselné aplikácie, najmä v porovnaní s existujúcimi riešeniami. Napriek tomu existuje veľa aplikácií, ktoré by mohli ťažiť z humanoidnej formy, a preto ponúkajú trhový potenciál pre robotiku.
Udržateľnosť a energetická efektívnosť
Súlad s cieľmi OSN v oblasti environmentálnej udržateľnosti a zodpovedajúcimi nariadeniami na celom svete sa stáva dôležitou požiadavkou na zaradenie na zoznamy povolených dodávateľov. Roboty zohrávajú kľúčovú úlohu pri pomoci výrobcom dosiahnuť tieto ciele.Vo všeobecnosti ich schopnosť vykonávať úlohy s vysokou presnosťou znižuje plytvanie materiálom a zlepšuje pomer výstup/vstup vo výrobnom procese. Tieto automatizované systémy zabezpečujú stálu kvalitu, ktorá je nevyhnutná pre produkty navrhnuté tak, aby mali dlhú životnosť a minimálnu údržbu. Pri výrobe technológií zelenej energie, ako sú solárne panely, batérie pre elektrické autá alebo recyklačné zariadenia, sú roboty rozhodujúce pre nákladovo efektívnu výrobu. Umožňujú výrobcom rýchlo zvyšovať výrobu, aby uspokojili rastúci dopyt bez kompromisov v oblasti kvality alebo udržateľnosti.
Zároveň sa zdokonaľuje technológia robotov, aby boli samotné roboty energeticky efektívnejšie. Napríklad ľahká konštrukcia pohyblivých komponentov robota znižuje ich spotrebu energie. Rôzne úrovne režimu spánku uvedú hardvér do energeticky úspornej parkovacej polohy. Pokroky v technológii uchopovačov využívajú bioniku na dosiahnutie vysokej sily uchopenia s takmer nulovou spotrebou energie.
Roboty v nových oblastiach podnikania
Všeobecne možno povedať, že výrobný priemysel má stále veľký potenciál pre robotickú automatizáciu. Väčšinu výrobných spoločností tvoria malé a stredné podniky. Prijatiu priemyselných robotov malými a strednými podnikmi však stále bránia vysoké počiatočné investície a celkové náklady na vlastníctvo. Obchodné modely Robot-as-a-Service (RaaS) umožňujú podnikom ťažiť z robotickej automatizácie bez potreby fixného kapitálu. Poskytovatelia RaaS špecializujúci sa na špecifické odvetvia alebo aplikácie môžu rýchlo ponúknuť sofistikované riešenia. Nízkonákladová robotika navyše ponúka riešenia pre potenciálnych zákazníkov, ktorí považujú vysokovýkonný robot za predimenzovaný pre ich potreby. Mnohé aplikácie majú nízke požiadavky na presnosť, užitočné zaťaženie a životnosť. Práve nízkonákladová robotika cieli na tento nový segment s príznačným označením „dostatočne dobrý“.Medzi ďalšie zaujímavé nové zákaznícke segmenty nad rámec výroby patria stavebníctvo, automatizácia laboratórií a skladovanie. Dopyt vo všetkých odvetviach je poháňaný skutočnosťou, že nedávne krízy viedli k politickému povedomiu o domácej výrobnej kapacite v strategicky dôležitých odvetviach. Automatizácia umožňuje výrobcom výrobu v blízkosti pobrežia bez obetovania nákladovej efektívnosti.

Roboty ako riešenie nedostatku pracovnej sily
Globálny výrobný sektor naďalej trpí nedostatkom pracovnej sily. Podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) sú jedným z hlavných dôvodov demografické zmeny, ktoré už dnes zaťažujú trhy práce v popredných ekonomikách, akými sú Spojené štáty americké, Japonsko, Čína, Kórejská republika alebo Nemecko. Hoci sa vplyv v jednotlivých krajinách líši, kumulatívny vplyv na dodávateľský reťazec vyvoláva obavy takmer všade.Využitie robotiky výrazne znižuje vplyv nedostatku pracovnej sily vo výrobe. Automatizáciou špinavých, nudných, nebezpečných alebo chúlostivých úloh sa ľudskí pracovníci môžu sústrediť na zaujímavejšie a hodnotnejšie úlohy. Roboty vykonávajú únavné úlohy, ako je vizuálna kontrola kvality, nebezpečné lakovanie alebo zdvíhanie ťažkých bremien. Technologické inovácie v robotike, ako je jednoduchosť použitia, kolaboratívne roboty alebo mobilné manipulátory, pomáhajú vyplniť medzery tam, kde je to potrebné a tento trend bude určite pokračovať.
Medzinárodná federácia robotiky
Medzinárodná federácia robotiky (International Federation of Robotics - IFR) spája subjekty robotiky po celom svete. Ide o profesionálnu neziskovú organizáciu, ktorá bola založená v roku 1987. Má približne 90 členov, pričom jej inštitucionálni členovia pochádzajú z robotického priemyslu, národných alebo medzinárodných priemyselných združení a výskumných a vývojových ústavov. Federácia priamo zastupuje viac ako 90 členov a nepriamo viac ako 3 000 organizácií z vyše 20 krajín.Jej cieľom je podpora pozitívneho vnímania robotov a ich prínosov pre produktivitu, konkurencieschopnosť, ekonomický rast a kvalitu práce a života, podpora a posilňovanie robotického priemyslu na celom svete, rozvoj medzinárodnej spolupráce v celej oblasti robotiky.