Efektívne zváranie metódou TIG

2024-04-16

Zváranie TIG sa považuje za kráľovskú disciplínu medzi metódami spájania. Nový Fronius Artis robí svojmu názvu dobré meno, ktoré je odvodené od latinského „arte“, teda umenie. Vždy, keď zvarové spoje musia opticky a kvalitou vyhovovať najvyšším nárokom, je poruke praktické, ľahké a kompaktné zariadene s nekompromisne stabilným elektrickým oblúkom. Vo výkonových triedach jednosmerného prúdu 170 A až 210 A očarí Artis rozsahom funkcií, ktoré by sa inak dali očakávať len pri väčších profesionálnych zariadeniach TIG.

Robustný, univerzálny, s hmotnosťou desať kilogramov: Artis je spoľahlivým spoločníkom, či už ide o bezchybné zvarové spoje na zábradliach z ušľachtilej ocele alebo bazénoch, vysokokvalitné rúrkové spoje alebo presné aplikácie pri výstavbe nádrží a priemyselných zariadení. Nové zariadenia Fronius TIG sa zameriavajú na jednoduchosť používania, spoľahlivosť, ako aj energetickú účinnosť. Artis má prirodzene aj všetky obľúbené funkcie svojho predchodcu Fronius TransTig.

Presvedčivý komplexný balík TIG
Jednoduché otočné a stláčacie tlačidlo a prehľadná, osvetlená indikácia funkcií enormne uľahčujú obsluhu. V okamihu je možné zvoliť priamo na displeji jedenásť najdôležitejších parametrov a môžete hneď pracovať. Nastaviteľný pulzný elektrický oblúk zaisťuje vynikajúci vzhľad zvaru a jeho prednosti sa prejavia najmä v nútených polohách a pri veľmi tenkých materiáloch. Režim bodového zvárania sa osvedčil pri opakovaných zvarových spojoch: zváracie body sa dajú umiestňovať v rovnomerných odstupoch. Kto chce, môže si nastaviť voliteľný čas prestávky a pokračovať v intervalovom zváraní. Funkcia TAC je zas ideálna na presné stehovanie konštrukčných dielcov. To prináša až 50 % úsporu času a zaisťuje, že takmer nedochádza k vzniku nábehových farieb – jednoznačné plus pre kvalitu zvarového spoja pri neskoršom preváraní spojov.

Okrem toho je možné plne digitalizovaný Artis kedykoľvek aktualizovať. Vďaka tomu je jeho používanie je ešte flexibilnejšie. Prostredníctvom USB rozhrania umiestneného v chránenom vnútornom priestore krytu sa dajú ľahko načítavať aj systémové informácie.

Efektívne využitá energia
Technológia vo vnútri Artis sa stará o to, aby sa zvárač mohol úplne koncentrovať na zvarový spoj – úplne nezávisle od kolísania napätia. Sofistikovaná technológia striedača spoľahlivo kompenzuje až 30 % kolísania napätia a poskytuje maximálny výstupný výkon pre zvárací proces. Zváranie po dobu štyroch minút nie je pre tento inteligentne riadený prúdový zdroj žiadny problém.

Integrovaná funkcia Power Factor Correction (PFC) zaisťuje sínusový priebeh prúdového odberu, vďaka čomu sa efektívne využíva dostupný výkon. Z elektrickej siete sa berie len toľko výkonu, koľko je potrebné. To šetrí energiu a umožňuje aj väčší akčný rádius. Dokonca ani pri dlhších sieťových vedeniach nedochádza k stratám výkonu. Táto funkcia zlepšuje aj kompatibilitu s generátorom a poskytuje prepäťovú ochranu až do 400 V.

Vďaka pulznému režimu elektród má Artis osvedčený prostriedok aj na premostenie väčších medzier, bezproblémovú prácu v nútených polohách, ako aj spoľahlivé zváranie zdola nahor. Vyzdvihnúť treba aj perfektné zapaľovanie, vďaka ktorému už neexistuje zlepovanie a odtrhávanie elektrického oblúka. Na optimálne zváranie celulózovými elektródami má presný prúdový zdroj vlastnú charakteristiku s vysokým napätím chodu naprázdno a zapaľovacím výkonom.

Dlhá životnosť vďaka záťažovým testom
Všetky riešenia zvárania spoločnosti Fronius sú koncipované ako mimoriadne robustné a spoľahlivé. Pri každodennom používaní musia spoľahlivo fungovať v ťažkých podmienkach a pri zlých poveternostných a okolitých podmienkach. Skôr ako vôbec opustia závod, musia zvládnuť osem náročných záťažových testov. Interné štandardy Fronius sú pritom vždy výrazne vyššie, ako sú zákonom požadované hraničné hodnoty. Aj Artis bol vystavený nárazovým testom a skúškam pádom, testom odolnosti voči vlhkosti, chladu, odolnosti v soľnej hmle, bol vystavený silným otrasom, najjemnejšiemu kovovému prachu a podrobený testu zaťažovateľa – to všetko s cieľom, aby pevný kryt chránil sofistikovanú technológiu vnútri po mnoho rokov.

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 27.8.2024
Vychádza: 10.9.2024