Kia dosiahla na Slovensku vek dospelosti

2024-04-17

V tomto čase oslavuje automobilka KIA jubileum svojho pôsobenia na Slovensku. Fabrika v Tepličke nad Váhom pri Žiline sa začala budovať takmer presne pred 20 rokmi a výroba v nej beží už vyše 18 rokov. Počas tejto doby zišlo z jej liniek skoro päť miliónov áut a vyše sedem miliónov motorov.

Ceremónia pri začiatku výstavby závodu sa konala v Tepličke nad Váhom presne 7. apríla 2004. Zúčastnili sa na nej aj najvyšší predstavitelia spoločnosti Hyundai Motor Group (materská spoločnosť firmy Kia), Kia Motors Corporation, vtedajší minister hospodárstva Slovenskej republiky a vedenie mesta Žilina.

Výstavba závodu začala na jeseň 2004 a trvala približne 25 mesiacov, vrátane polročnej testovacej výroby. Prvé auto, vtedajší model cee’d, bolo v rámci hromadnej produkcie vyrobené v decembri 2006. Išlo o úplne nový model, určený najmä pre európsky trh. Odvtedy si svojich zákazníkov našlo už takmer päť miliónov vozidiel všetkých vyrábaných modelov. V rovnakom období sa spustila aj výroba motorov.

Výroba štyroch modelov
Počas dvadsaťročnej histórie sa v závode vyrábali celkovo štyri modely – Kia Ceed, Sportage, Venga a v rokoch 2009 - 2011 aj model materskej spoločnosti Hyundai, ix35. Model Sportage sa pri Žiline vyrába od svojej 2. generácie, a čo sa týka modelu Ceed, kdekoľvek na svete ho uvidíte, môžete si byť istý, že sa vyrobil práve v Tepličke nad Váhom. Ide o jediný závod, kde sa tento model produkuje. Klasickú 5-dverovú verziu doplnili v roku 2007 aj varianty SW (kombi) a 3-dverový typ – ten sa produkoval do roku 2018. Od roku 2018, respektíve 2019, sa Ceed vyrába aj vo vyhotovení ProCeed (športová karoséria typu shooting brake) a crossoveru XCeed.

Tri zmeny, 350 tisíc áut ročne
Spočiatku závod vyrábal v jednozmennej prevádzke. V dvojzmennej začal fungovať od roku 2007 a od 1. januára 2012 produkuje automobilka v 3-zmennej výrobe. Ročná kapacita závodu je 350 000 áut. Automobilka pri Žiline aktuálne vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách - Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým produkovaným modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage.

Spoločnosť zamestnáva dlhodobo priamo 3 800 ľudí, pričom priemerná dĺžka zamestnania v závode je 11 rokov a priemerný vek zamestnancov je 40 rokov. Priemerná mzda výrobných zamestnancov presiahla v minulom roku úroveň 2 400 eur.

V celom areáli Kia Slovakia, vrátane dodávateľov, pracuje približne 6 000 ľudí, pričom do širšieho okolia Žiliny pritiahla automobilka počas svojho pôsobenia množstvo iných dodávateľov, ktorí dávajú prácu ďalším tisíckam ľudí.

20 rokov partnerstva
Spoločnosť Kia Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku a závod Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe.

Spoločnosť je už 20 rokov stabilným zamestnávateľom v regióne a strategickým partnerom mesta Žilina, okolitých obcí a jednotlivých komunít. Kia sa stala významnou súčasťou regiónu a prispieva k jeho kontinuálnemu rozvoju. Prostredníctvom svojej nadácie, ktorá bola založená v roku 2013, podporila doteraz automobilka projekty v oblasti vzdelávania, zdravia, životného prostredia a inklúzie prostriedkami v hodnote viac ako 11 miliónov eur.

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 27.8.2024
Vychádza: 10.9.2024