Volkswagen Slovakia v roku 2023 zvýšil počet vyrobených vozidiel na takmer 330 000

2024-04-22

Výrobná spoločnosť Volkswagen Slovakia ukončila rok 2023 výsledkami, ktoré potvrdzujú dobrú kondíciu najväčšieho súkromného zamestnávateľa a exportéra v krajine. Podarilo sa jej zvýšiť počet vyrobených vozidiel, čomu zodpovedá aj vyšší obrat a hospodársky výsledok.

Volkswagen Slovakia zaznamenal za rok 2023 obrat vo výške 11,76 mld. eur, čo predstavuje historicky najvyššiu sumu. Zisk pred zdanením sa zvýšil o 15 % na 319 mil. eur. Investične silné obdobie pokračovalo aj v uplynulom roku, pričom výška investícií do nových projektov dosiahla 423,6 mil. eur. „Výsledky za rok 2023 odzrkadľujú veľké nasadenie tisícok zamestnancov naprieč celým podnikom v kombinácii s efektívnym využívaním zdrojov, znižovaním nákladov a čiastočnou stabilizáciou dodávateľského reťazca. Toto všetko sa nám podarilo napriek ešte stále pretrvávajúcim náročným globálnym podmienkam. Zároveň sme úspešne odštartovali sériovú výrobu šiestich produktových noviniek, za čo úprimne ďakujem celému tímu,“ uviedol Wolfram Kirchert, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia. Podnik sa aktuálne sústreďuje na zachovanie konkurencieschopnosti, ktorá je kľúčová pri budúcom zabezpečení výrobného programu a zamestnanosti.

Vďaka zlepšujúcej sa situácii v dodávateľskom reťazci a logistike zvýšil Volkswagen Slovakia počet vyrobených vozidiel o 22,4 % na 328 927 kusov. Najväčšie zmeny nastali v treťom segmente, kde bola koncom roka ukončená výroba modelov Volkswagen up! a e-up! spolu s kompaktným SUV Škoda Karoq. Nahradili ich nové generácie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb Combi, ku ktorým nedávno pribudla v sériovej výrobe Škoda Superb vo verzii limuzína. Aktuálne sa tak v Bratislave vyrába v troch segmentoch 8 modelov štyroch koncernových značiek. V martinskom závode bolo vlani vyrobených 22 821 903 komponentov pre prevodovky a podvozky.

Ako najväčší exportér v krajine vyváža Volkswagen Slovakia vyrobené vozidlá do viac ako stovky krajín celého sveta. Najväčšími regiónmi z pohľadu obratu sú Európa (40 %), Severná Amerika (25 %), Čína (20 %). Materiál na výrobu vozidiel nakúpil vlani v objeme 9,7 mld. eur, z ktorých 26 % utŕžili lokálni, slovenskí dodávatelia. Prvé miesto si drží Nemecko (32 %) a na tretej priečke je Maďarsko (20 %). Z pohľadu počtu druhov dielov majú s výrazným náskokom najväčší podiel dodávatelia pôsobiaci na Slovensku.

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 27.8.2024
Vychádza: 10.9.2024