ISCAR mení priemysel rezných nástrojov… opäť!

2024-06-10

Spoločnosť ISCAR prichádza na trh s najnovšou kampaňou s názvom „LOGIQUICK“, s ktorou je pripravená opäť spôsobiť revolúciu v kovobrábaní. Názov „LOGIQUICK“ označuje novú marketingovú tému spoločnosti ISCAR a zahŕňa tri kľúčové slová: „Logic“, „IQ“ a „Quick“. Predchádzajúce kampane spoločnosti ISCAR potvrdili dôležitosť inteligentných rezných nástrojov pre pokročilé obrábanie, ktoré poskytujú logické riešenia zodpovedajúce základom modernej výroby. Tieto nástroje sa stali štandardom v mnohých dielňach po celom svete. Pridanie slova „Quick“ do loga však vyvoláva očakávania. Akým novým výzvam budú čeliť najnovšie produkty z kampane? Je to len chytľavý názov kampane alebo jej základný koncept? Poďme preskúmať tento význam a jeho dôsledky.

V oblasti rezania kovov je produktivita priamo prepojená s rýchlosťou úberu materiálu (MRR). Pre celkové zvýšenie rýchlosti obrábania sa kovospracujúci priemysel usiluje o „rýchly úber materiálu“, čo označuje proces, pri ktorom sa rýchlo a efektívne odoberá materiál použitím rôznych metód rezania. Tieto procesy zahŕňajú využitie strojov, stratégií, techník a rezných nástrojov, ktoré umožňujú rýchlejšie a efektívnejšie obrábanie, čím sa skracuje čas rezania. V mnohých prípadoch je však hlavnou prekážkou plného využitia pokročilých obrábacích strojov a sľubných stratégií obrábania samotný rezný nástroj. Nezriedka je najslabším článkom v celom procese obrábania, čo obmedzuje potenciálne zvýšenie produktivity, bráni znižovaniu nákladov na obrábanie a rastu ziskovosti.

ISCAR verí, že konečným cieľom výrobcu nástrojov je dodávať rezné nástroje, ktoré zabezpečujú efektívne úbery materiálu. Tieto nástroje by mali byť nielen efektívne, aby umožňovali vysoké rýchlosti odstraňovania kovov, ale mali by mať aj také vlastnosti, ako je opakovateľnosť, všestrannosť, užívateľská prívetivosť a vysoký faktor využitia. Tieto atribúty súhrnne predstavujú IQ nástroja, ktorý je nevyhnutný na využitie plného potenciálu pokročilých schopností obrábacích strojov. Tento princíp riadi vývoj rezných nástrojov, pričom využíva odborné znalosti konštruktérov nástrojov, technológov, metalurgov, výrobcov a všetkých, ktorí sa podieľajú na vytváraní inovatívnych riešení nástrojov pre inteligentné obrábanie v kovospracujúcom priemysle.

Najnovšia kampaň spoločnosti ISCAR odhaľuje rad prelomových rezných nástrojov zahŕňajúci produkty na sústruženie, upichovanie, zapichovanie, výrobu otvorov a frézovanie. Pozrime sa bližšie na portfólio LOGIQUICK, aby sme poodhalili podstatu kampane a zistili viac detailov o výsledkoch dosiahnutých vzrušujúcim vývojovými aktivitami spoločnosti ISCAR.

Rotačné nástroje
Oceľové konštrukčné nosníky zohrávajú kľúčovú úlohu v stavebných konštrukciách a vyžadujú pred montážou vyvŕtanie mnohých otvorov. Upínacím mechanizmom na strojoch však často chýba tuhosť, čo predstavuje výzvu pre vŕtacie nástroje. Na vyriešenie týchto obmedzení je nevyhnutné, aby vŕtacie nástroje mali adaptívny dizajn, ktorý kompenzuje nestabilné rezné podmienky a umožňuje optimálny výkon vŕtania. V súčasnosti je hľadanie efektívneho nástroja pre vŕtanie nosníkov najvyššou prioritou. ISCAR vyvinul nové riešenie (obr. 1) založené na známom koncepte nástrojov SUMOCHAM s vymeniteľnou vŕtacou tvrdokovovou hlavičkou. Toto riešenie zahŕňa tri kľúčové prvky: rezný materiál, reznú geometriu a konštrukciu telesa. Špeciálne vyvinutý karbid IC954 s PVD povlakom ponúka výnimočnú odolnosť voči deformácii. Nová vymeniteľná hlavička IHP-BP je vybavená špeciálne centrovanou reznou hranou, ktorá zaisťuje bezpečné vŕtanie materiálu, zatiaľ čo ostré rohy hlavičky účinne zabraňujú tvorbe otrepov. Zosilnené teleso vrtáka navyše zvyšuje dynamickú tuhosť. Výsledkom je, že nový produkt SUMOCHAM poskytuje efektívne riešenie pre vŕtanie relatívne tenkých častí nosníka v nestabilných podmienkach.

Obr.1
Obr.1

Ďalší aktuálne predstavený inovatívny rotačný produkt je modulárny vrták SUMOCHAM s MULTI-MASTER adaptáciou, ktorý spája silné stránky dvoch popredných produktových radov ISCAR. Tento nový vŕtací systém je navrhnutý tak, aby vyhovoval ktorejkoľvek z vymeniteľných hlavičiek SUMOCHAM, čím poskytuje všestrannosť modulárnej zostavy nástrojov. Je kompatibilný so širokou škálou stopiek MULTI-MASTER, čo umožňuje jednoduché prispôsobenie tvaru, celkovej dĺžky a priemeru. To nielen znižuje zásoby nástrojov, ale tiež minimalizuje potrebu špeciálnych vrtákov. Kombinácia SUMOCHAM a MULTI-MASTER vytvára sľubný synergický efekt, ktorý ponúka obrovský potenciál.

Efektívne odstraňovanie veľkého objemu materiálu frézovaním je rozhodujúce pri výrobe kriticky zaťažovaných dielov, ako sú komponenty lietadiel vyrobené zo zliatin titánu. Frézy s predĺženou drážkou, tiež známe ako „frézy – kukurice“, sú vysoko efektívne pre tento typ obrábania, najmä pri frézovaní dutín, káps, širokých hrán. Úspech takýchto nástrojov závisí od kombinácie produktivity, spoľahlivosti a nákladovej efektívnosti. ISCAR preto predstavuje QUICK-X-FLUTE (obr. 2), nový rad 90-stupňových fréz s predĺženou drážkou a obojstrannými štvorcovými doštičkami. Tieto frézy sú navrhnuté s optimalizovaným tvarom drážky, ktorý dosahuje rovnováhu medzi tuhosťou nástroja a efektívnym tokom triesok, čo umožňuje vysoké rýchlosti úberu kovu (MRR) s podstatným radiálnym záberom. Vyvinutý profil drážky zvyšuje odolnosť voči vibráciám, najmä pri vstupe a výstupe obrobku, čo umožňuje zvýšenie rezných parametrov a vyššiu produktivitu. Vnútorné chladiace kanály majú vymeniteľné dýzy a čelné výstupy, ktoré uľahčujú priamy prívod vysokotlakového chladiva (HPC) do zóny rezu. To zlepšuje chladenie a mazanie, čo prispieva k efektívnej kontrole triesok. Obojstranná štvorcová doštička navyše ponúka osem vymeniteľných rezných hrán, čo výrazne zvyšuje maximálne využitie materiálu doštičky.

Obr.2
Obr.2

Nerotačné nástroje
Na dosiahnutie úspechu pri obrábaní vysokoteplotných superzliatin (HTSA) je rozhodujúci výber správneho materiálu rezného nástroja. V novej kampani ISCAR predstavuje IC1017, novú sortu karbidu špeciálne navrhnutú pre ISO-normalizované doštičky používané pri sústružení HTSA. Táto sorta sa môže pochváliť submikrónovou štruktúrou s vysokou tvrdosťou a povlakom PVD, čo umožňuje vyššiu reznú rýchlosť pre vyššiu produktivitu.

Predstavujeme tiež LOGIQ-6-TURN (obr. 3), novo-konštruovanú trojuholníkovú doštičku, ktorá ponúka cenovo výhodné riešenie pre polodokončovacie a dokončovacie sústruženie so zameraním na dosiahnutie vysokej kvality povrchu. Táto obojstranná doštička má uhol reznej hrany 55° a čelnú geometriu s pozitívnym sklonom, ktorá poskytuje šesť vymeniteľných rezných hrán. Predstavuje významnú alternatívu k štandardnej kosoštvorcovej doštičke typu ISO typu DCMT, ktorá ponúka iba dve rezné hrany. Jednou z kľúčových výhod je jednoduchosť, s akou možno doštičky LOGIQ-6-TURN namontovať na sústružnícke nástroje určené pre trojuholníkové doštičky TNMG.

Obr.3
Obr.3

Maximalizácia ziskovosti prostredníctvom efektívneho využívania polotovaru počas procesu upichovania je rozhodujúca. Vysoko uznávaný rad upichovania a zapichovania DO-GRIP spoločnosti ISCAR sa nedávno rozrástol o tri nové veľkosti obojstranných doštičiek, špeciálne navrhnutých pre úzke upichovacie operácie (obr. 4). Tieto doštičky sú primárne určené pre sústruhy švajčiarskeho typu a umožňujú optimálnu úsporu materiálu pri upichovaní tyčí, rúr a tenkostenných obrobkov s malým priemerom.

Obr.4
Obr.4

Nové – vyššie spomínané nástroje sú len niekoľkými príkladmi rôznych produktových radov predstavených spoločnosťou ISCAR v rámci kampane LOGIQUICK. O mnohé ďalšie postupne predstavované produkty je veľký záujem a zákazníci ich budú mať čoskoro možnosť aj otestovať.

S rastúcim dopytom po rýchlom odoberaní kovov neustále rastie potreba pokročilých rezných nástrojov. To poháňa vývoj návrhov nástrojov a formuje logiku vývoja inteligentných nástrojov.

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 27.8.2024
Vychádza: 10.9.2024