Machine Vision: Efektívnosť v stredobode

2024-07-29

Príjem tovaru, materiálový tok, kompletizovanie, skladovanie, expedícia... Všetko sú to procesy, ktoré sa musia v intralogistike dôsledne koordinovať. Vhodný koncept Machine Vision môže prevádzkovateľom pomôcť ušetriť čas a znížiť chybovosť. Vysoko automatizované činnosti a zariadenia, ktoré sú vybavené decentrálnou inštalačnou technikou, dosahujú úplne nové štandardy efektívnosti. Z nich môžu potom profitovať aj iné oblasti a odvetvia.

Počet snímačov a ovládačov v moderných logistických centrách neustále rastie. To vyžaduje priebežnú výmenu údajov medzi riadiacim systémom a strojmi a zariadeniami. So svojimi decentrálnymi inštalačnými riešeniami podľa princípu Plug-and-Play sa spoločnosť Murrelektronik zameriava na odstraňovanie slabých stránok inštalácií svojich zákazníkov.   

Potenciál decentrálnych riešeníVýhody sú očividné: komponenty, napríklad IO moduly IP67, sa môžu s vopred štandardne vyhotovenými zásuvnými konektormi (M8 alebo M12) umiestniť priamo na stroji alebo zariadení v poli. Týmto spôsobom sa na zasúvateľné IO moduly triedy ochrany IP67 pripájajú aj všetky snímače a ovládače. Jednoducho a bez chýb pri kabeláži. Práve vďaka Plug-and-Play. 
V porovnaní s kabelážou od bodu k bodu sa pritom výrazne redukuje čas inštalácie. Namiesto vedenia mnohých samostatných vedení ku skriňovému rozvádzaču stačia pri systémoch prevádzkovej zbernice alebo ethernetových systémoch dve vedenia, vždy jedno pre napätie a komunikáciu. Tým sa eliminujú aj náročné inštalačné práce v skriňovom rozvádzači, ako napr. odizolovanie, nasadenie koncoviek káblových žíl a pripojenie.

Ochrana pred zastavením výrobyVďaka rýchlej a jednoduchej inštalácii sa uvoľnia cenné kapacity. Mimoriadne náročné je už len plánovanie ohľadom obnovy alebo rozšírenia zariadenia – od nákupu až po uvedenie do prevádzky. Decentrálny IO koncept, ktorý je založený na štandardizovaných moduloch a zásuvných konektoroch, pritom zabezpečuje časovú výhodu. Moduly IP67, ako napríklad hybridný sieťový prepínač totiž cez webové rozhranie poskytujú aj diagnostické údaje o napätí a prúdovej intenzite pre každý port. LED na module umožňujú prvú optickú diagnostiku chýb. Diagnostické údaje sa potom dajú jednoducho a cielene odoslať do nadradených cloudových systémov, aby mal servisný technik všetky dôležité informácie k dispozícii vždy a na každom mieste, aby mohol v prípade chyby rýchlo reagovať. Tým sa zvyšuje disponibilita stroja a skracuje drahý čas údržby.

Maximálne flexibilnéSystém Machine Vision pozostáva zo snímačov a kamier na osvetlenie a záznam objektov ako aj priemyselného počítača na spracovanie údajov. Prostredníctvom zásuvných konektorov M12 s kódovaním L (16 A) sa dajú realizovať vyššie prúdy. Okrem ethernetových protokolov Profinet, Ethernet/IP a Ethercat je pri moduloch prevádzkovej zbernice, ako sú MVK Pro a Impact67 Pro, možné používanie aj nezávisle od prevádzkovej zbernice, cez OPC UA, MQTT alebo JSON REST API.
Aplikácie Machine Vision sa dajú pomocou špeciálnych produktov pre decentrálny inštalačný koncept rýchlo prispôsobiť zmeneným rámcovým podmienkam. Typickým príkladom je multičítačkový skenovací tunel. Ten tvoria snímače Machine Vision, ktoré produkt naskenujú a odfotografujú zo všetkých strán, zatriedia a presmerujú na správne miesto. Údaje spracuje priemyselný počítač a porovná ich s očakávanými informáciami. Spoločnosť Murrelektronik pre túto aplikáciu vyvinula IO riešenie, pomocou ktorého sa dajú snímače pripojiť prostredníctvom Plug-and-Play. Srdce tvorí hybridný sieťový prepínač série Xelity. Prostredníctvom neho sa dajú na každý sieťový prepínač pripojiť až štyri kamery. Napätie a pripojenie komunikácie sú zabezpečené cez dva porty M12. Bez problémov takto možno realizovať aj väčšie aplikácie s vysokou spotrebou energie, prípadne multikamerové aplikácie.

Budúcnosť bez skriňových rozvádzačovSprávnym krokom je úplne vynechať skriňový rozvádzač a automatizačné funkcie zrealizovať podľa potreby v poli. Spoločnosť Murrelektronik vyvinula takýto systém s využitím Vario-X. Skladá sa platformy a hardvérového modulu, ktorý preberá funkcie skriňového rozvádzača a prináša ich priamo k stroju. V robustnom, vodotesnom a prachotesnom kryte je zabudované napájanie napätím, riadenie, sieťové prepínače, bezpečnostná technika a IO moduly. Snímače a ovládače v poli sú tak ešte flexibilnejšie.
Pre efektívne inštalačné riešenie napokon nie je rozhodujúci špecifický produkt. Dôležitá je však základná myšlienka, na ktorej sú založené decentrálne automatizačné koncepty: zjednodušiť, modularizovať, presunúť do poľa, prepojiť technológie. A komunikačný štandard IO-Link sa okrem toho postará aj o maximálnu transparentnosť pri zosieťovaní údajov – od snímača až po cloud.

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 22.11.2024
Vychádza: 6.12.2024