MSV 2024 – digitálna transformácia priemyslu na vlastné oči

2024-10-15

V poradí už 65. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne, ktorý sa uskutočnil začiatkom októbra, bol o budúcnosti priemyslu aj intenzívnych obchodoch. Technologické inovácie predstavilo na brnenskom výstavisku tento rok celkom 1 386 vystavujúcich firiem zo 42 krajín celého sveta. Za štyri dni si ich expozície pozrelo vyše 55 tisíc návštevníkov, predovšetkým technikov a biznismenov, ktorí potrebujú získavať prehľad o inováciách, rýchlo reagovať na požiadavky trhu, zavádzať technologické novinky do praxe.

Priemyselná výroba prechádza digitálnou transformáciou a tohtoročný MSV bol opäť príležitosťou, ako túto premenu sledovať na vlastné oči a v širokom multiodborovom zábere. Prudký vývoj inovácií sa prejavil aj živou atmosférou v pavilónoch, ktorú vystavovatelia veľmi oceňovali. V expozíciách sa intenzívne debatovalo o technických detailoch vystavených exponátov aj prípadných nových zákazkách. „MSV vždy bol a je odrazom svojej doby, a teda aj najnovšieho technologického pokroku, v ktorom sú okrem automatizácie kľúčovými pojmami digitalizácia, umelá inteligencia, aditívna výroba, znižovanie energetickej náročnosti či udržateľnosť a recyklácia. Práve tieto oblasti predstavujú nové výzvy pre modernú priemyselnú výrobu 21. storočia a MSV na ne prináša odpovede. Preto sa aj ako najdlhšie slúžiaci strojársky veľtrh v Európe stále teší veľkému záujmu,“ povedal o tomto ročníku generálny riaditeľ spoločnosti Veľtrhy Brno Jan Kubata.

Globálny rozmer aj podpora politikov
Polovica všetkých vystavujúcich firiem prišla zo zahraničia, najviac boli zastúpené Nemecko, Taliansko, Švajčiarsko a Slovensko. Oficiálne expozície zaštítené vládou alebo proexportnou inštitúciou na veľtrhu mali Čína, Francúzsko, India, Taliansko, Japonsko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Taiwan a Ukrajina. Pricestovalo tiež množstvo obchodných delegácií, tri z nich z USA a ďalšie napríklad z Malajzie, Maroka a Indie. Pokračoval úspešný projekt Contact Ukraine, ktorý prepája české a ukrajinské firmy. Memorandum o spolupráci na veľtrhu podpísali česká a marocká elektrotechnická asociácia ElA a FENELEC, rovnako ako spoločnosť Veľtrhy Brno a Česko-indická zmiešaná obchodná komora.

Súčasne sa na MSV už piatykrát otvorila Česká národná expozícia, ktorá na jednom mieste združila služby štátu českým podnikateľom a najmä exportérom. Pod hlavičkou Ministerstva priemyslu a obchodu sa sústredila ponuka 13 inštitúcií a v rámci expozície sa uskutočnil aj zaujímavý sprievodný program, ktorý vyvrcholil konzultáciami s riaditeľmi zahraničných kancelárií CzechTrade.Veľtrhu venovali pozornosť aj české politické špičky, navštívili ho český prezident aj český predseda vlády. „MSV považujem nielen za prestížnu akciu, ktorá si zaslúži pozornosť ústavných činiteľov, ale pre mňa osobne bola aj mimoriadne motivujúca a osviežujúca v tom zmysle, že tu vidím veľa firiem, ktoré idú presne tým smerom, ktorým chceme, aby išli. To znamená inovácie, nové technológie, nadväzovanie kontaktov, zdieľanie medzi akademickou sférou, biznisom a navzájom medzi sebou,“ vyhlásil na tlačovej konferencii prezident Petr Pavel, ktorý počas svojej niekoľkohodinovej návštevy prešiel výstavné pavilóny a zoznámil sa s niektorými progresívnymi exponátmi.
Na veľtrhu sa konal aj tradičný Snem Zväzu priemyslu a dopravy ČR, na ktorom si vymieňali názory predstavitelia vlády s priemyselníkmi a podnikateľmi. Nechýbal tu ani premiér Petr Fiala, ktorý s českými podnikateľmi diskutoval aj počas nasledujúcej prehliadky veľtržných expozícií. „Tento veľtrh je skvelou príležitosťou na stretávanie, budovanie kontaktov, podpisovanie kontraktov, výmenu myšlienok a na inšpiráciu pre vlastnú prácu,“ zhrnul Petr Fiala svoje dojmy v prejave, ktorý predniesol na večernom slávnostnom zahájení MSV.

V znamení digitalizácie
Vo všetkých pádoch sa na MSV skloňovali automatizácia, digitalizácia a možnosti využitia umelej inteligencie v priemysle. Po piatykrát sa uskutočnil projekt Digitálna továreň 2.0, ktorého sa tento rok zúčastnilo viac ako 40 firiem na čele so zlatým partnerom - Národným centrom Priemyslu 4.0. Súčasťou MSV sa prvýkrát stala najväčšia prehliadka profesionálnych 3D tlačiarní, 3D skenerov a súvisiacich služieb. Na ploche viac ako 1000 metrov štvorcových sa prostredníctvom rekordných 26 vystavovateľov predstavili výrobky piatich desiatok značiek. Spoločne s odbornou konferenciou Fórum aditívnej výroby s účasťou popredných českých i svetových odborníkov išlo o mimoriadnu príležitosť na zoznámenie sa s novinkami a trendmi na trhu 3D tlačiarní. „Napriek napätej situácii v priemysle sa nám pri 10. ročníku našej konferencie a výstavy venovanej 3D tlači podarilo dosiahnuť rekordné hodnoty vo všetkých ukazovateľoch. Reprezentatívne priestory rotundy nám dodali glanc a akcia bola o úroveň vyššie ako všetko, čo sme robili v predošlých rokoch. Vystavovatelia sú spokojní a v živote som nedostal desiatky ďakovných správ od ľudí, čo nás navštívili,“ povedal o tohtoročnom ročníku organizátor oboch akcií Ján Homola.

Zlaté medaily MSV 2024 získali aj slovenské exponáty
Aj tento rok exponáty vystavovateľov súťažili o prestížne ocenenie Zlatá medaila MSV. Odborná hodnotiteľská komisia udelila inovatívnym exponátom šesť Zlatých medailí. Už po osemnásty krát bola udelená aj Zlatá medaila za celoživotnú tvorivú technickú prácu a dosiahnuté inovačné činy. Tento rok ju získal prof. Přemysl Janíček, ktorý pôsobil na Fakulte strojnej VUT v Brne.V kategórii Inovácie v materiáloch, komponentoch a pohonoch v strojárstve získal Zlatú medailu exponát tandemová trojhriadeľová osemstupňová sekvenčná prevodovka, ktorú predstavila Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach. V kategórii Inovácia výrobného stroja zvíťazil exponát inovovaný CNC edukačný systém pre stredné odborné školy výrobcu DynamiTech a vystavovateľa Siemens. V kategórii Inovácia technológie pre udržateľnú výrobu komisia ocenila exponát vysokokapacitné batériové úložisko AEE, ECOGI-BU1S slovenského výrobcu a vystavovateľa M-D-J. Zlatú medailu v kategórii Inovácie v priemyselnej automatizácii, digitálnych technológiách a Priemysle 4.0 získal exponát súradnicový merací stroj Renishaw AGILITY S12129 od vystavovateľa Renishaw. V kategórii Inovácie v transporte a logistike bol ocenený exponát flexibilný stavebnicový systém pre budovanie cyklotrás na nevyužívaných železničných tratiach, ktorý je výsledkom česko-slovenskej spolupráce a vystavila ho Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave. Novinkou ročníka bolo udelenie Zlatej medaily predsedu hodnotiacej komisie za mimoriadny výsledok spolupráce pri výskume a vývoji medzi akademickou a priemyselnou sférou. Toto ocenenie získal exponát elektrochemické leštenie povrchu aditívne vyrábaných kovových dielov výrobcu ONE3D a vystavovateľa Fakulta strojného inžinierstva, Vysoké učenie technické v Brne.
Prvýkrát sa na tohtoročnom MSV udeľovali aj Ceny za priemyselný dizajn, a to v réžii Design Centra CzechTrade. Cieľom novej súťaže je popularizácia priemyselného dizajnu ako nástroja na kreatívne riešenie v oblastiach strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. Hodnotiteľská komisia vyberala zo všetkých vystavených exponátov a prvé miesto udelila spoločnosti Prusa Research za Delta kinetickú 3D tlačiareň PRUSA PRO HT90. 

Informácie o odvetví obrábacích a tvárniacich strojov 
V rámci odborného sprievodného programu veľtrhu sa uskutočnili desiatky akcií – konferencií, workshopov, seminárov i panelových diskusií. Jednou z nich bolo aj každoročné pravidelné stretnutie odborných technických novinárov s vedením Zväzu strojárskej technológie (SST - Svazu strojírenské technologie).Po prvýkrát sa na tomto fóre predstavil (po svojom májovom zvolení) nový riaditeľ SST Ivo Červenka. Spolu s ďalšími predstaviteľmi SST priblížil vývoj v odvetví produkcie obrábacích a tvárniacich strojov v poslednom období aj vyhliadky do budúcnosti.
Ako uviedol, v roku 2023 dosiahla celosvetová produkcia obrábacích a tvárniacich strojov objem 81,9 miliárd eur a zaznamenala tak len mierny nárast oproti roku 2022. V Európe, na čele s Nemeckom, Talianskom a Španielskom, došlo k nárastu produkcie o 7 %, rovnako ako v Amerike na čele s USA. Naproti tomu tradične silná Ázia, na čele s Čínou a Japonskom, trochu prekvapila miernym poklesom produkcie cca o 4 %.
Celková produkcia ČR za rok 2023 dosiahla objem 10,4 mld. Kč, čo znamená nárast o 13 %. K tomuto nárastu prispeli najviac výrobcovia brúsnych strojov, vyvŕtavacích strojov a obrábacích centier. Česká republika si tak vo svetovom porovnaní podľa produkcie polepšila o dve pozície a umiestnila sa na 17. mieste pomyselného rebríčka.Z výsledkov roku 2023 je zrejmé, že nielen český priemysel obrábacích a tvárniacich strojov, ale aj celosvetová produkcia viac-menej stagnuje a stále sa nedarí návrat na úroveň produkcie a exportu pred rokom 2019. Zhoršená bezpečnostná a ekonomická situácia v Európe a na Blízkom východe, vysoká inflácia, vysoké ceny energií, zvýšené režijné náklady a veľká závislosť na situácii v automobilovom priemysle nedávajú zatiaľ mnoho nádejí na rýchle zlepšenie. „Príležitosťou pre náš odbor je teraz rastúci dopyt obranného priemyslu, čo by sa mohlo pozitívne prejaviť v budúcom zlepšení postavenia odboru obrábacích a tvárniacich strojov,“ dodáva I. Červenka.

Ďalší – 66. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne sa uskutoční od 7. do 10. októbra 2025.

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 16.2.2025
Vychádza: 3.3.2025