Nová čínska stratégia rastu je podporovaná robotmi

2024-09-11

Peking oznámil, že novým príležitostiam globálnej aj domácej priemyselnej transformácie sa chce prispôsobiť pomocou robotov, ktoré majú byť akýmsi „motorom rastu“.

Príbeh Číny s priemyselnými robotmi je už teraz jedinečný a úspešný: krajina je suverénne najväčším trhom s robotmi na svete.
Čínsky ústredný výbor zvolal plenárne zasadnutie alebo „tretie plénum“ 20. národného zjazdu Komunistickej strany od 15. do 18. júla 2024. Plénum predstavuje pre vedenie strany platformu na oznámenie kľúčových ekonomických reforiem, hospodárskych politík a politických smerníc súvisiacich s dlhodobými cieľmi čínskej vlády. Práve na ňom Peking oznámil prístup zameraný na robotické technológie.„Rýchly rozvoj automatizácie priemyselných robotov v Číne je výnimočný,“ hovorí Marina Bill, prezidentka Medzinárodnej federácie robotiky. „Roboty prevádzkované v krajine prekonali pred dvoma rokmi hranicu 1,5 milióna jednotiek, čím sa Čína stala prvou a jedinou krajinou s takou veľkou zásobou priemyselných robotov.“ Inštalácia 290 258 jednotiek robotov len v roku 2022 predstavuje až 52 % celosvetového trhu.

Dopyt v rôznych odvetviachNa uspokojenie dopytu po robotoch a robotických aplikáciách zriadili domáci aj medzinárodní dodávatelia robotov v uplynulých rokoch v Číne výrobné závody a neustále zvyšovali ich kapacitu.
Vysoký dopyt po robotoch v krajine podnietili predovšetkým masívne investície do automobilového priemyslu približne od roku 2010. Čína sa vďaka nim stala najväčším svetovým automobilovým trhom a v súčasnosti je zároveň najväčšou svetovou výrobnou základňou pre automobily – vrátane elektromobilov – so silným rastovým potenciálom. Takisto je významným výrobcom elektronických zariadení, batérií, polovodičov a mikročipov. Od roku 2016 elektrotechnický a elektronický priemysel nahradil automobilový priemysel na pozícii hlavného zákazníka a hnacieho motora rastu využitia priemyselných robotov v Číne. Rovnako aj ďalšie priemyselné odvetvia tiež začali rozširovať svoju kapacitu pomocou pokročilých automatizačných technológií a významne prispievajú k nárastu robotov v prevádzke.

Roboty ako nový motor najmä domáceho rastu
V súčasnosti je domáci trh Číny stále najväčším jednotným trhom pre čínskych výrobcov robotov: „Zatiaľ je počet robotov exportovaných z Číny veľmi obmedzený,“ hovorí Xiaogang Song, výkonný riaditeľ a generálny tajomník China Robot Industry Alliance ( CRIA). „Čínske roboty začali odchádzať do zahraničia len pred niekoľkými rokmi. Podľa našich štatistík je celkový počet exportovaných robotov menej ako 5 %. Rovnako ako každá iná firma, ktorá hľadá nový trh, aj čínske robotické spoločnosti idú tam, kde je dopyt po ich produktoch,“ hovorí Song a dodáva, že čínske robotické spoločnosti zvyčajne zakladajú svoje pobočky spoluprácou s miestnymi partnermi a najímaním miestnych zamestnancov. Vybudovanie dôveryhodnosti značky zvyšovaním úrovne technológií a poskytovaním lepších služieb na uspokojenie potrieb zahraničných trhov si vyžiada určitý čas. V niektorých oblastiach, ako sú systémy strojového videnia alebo aplikácie umelej inteligencie, majú čínske spoločnosti výhody založené na uspokojovaní potrieb zo zrýchlenej automatizácie v čínskych výrobných sektoroch. Nižšie výrobné náklady sú takisto jednou z hlavných výhod čínskych robotov.

Popiska k foto: Roboty Unitree na Svetovej robotickej konferencii 2024 v Pekingu © Unitree

aktuálne vydanie

Nasledujúce vydanie:
Uzávierka: 24.10.2024
Vychádza: 7.11.2024