Hustota robotov v továrňach sa za sedem rokov zdvojnásobila
2024-12-23
Prijímanie robotov v továrňach po celom svete pokračuje vysokou rýchlosťou. Nová globálna priemerná hustota robotov dosiahla v roku 2023 rekordných 162 jednotiek na 10 000 zamestnancov , čo je viac ako dvojnásobok počtu nameraného len pred siedmimi rokmi (74 jednotiek) . Vyplýva to z časti správy World Robotics 2024, ktorú v novembri predstavila Medzinárodná federácia robotiky (IFR).
„Hustota robotov slúži ako barometer na sledovanie stupňa zavedenia automatizácie vo výrobnom priemysle na celom svete,“ hovorí Takayuki Ito, prezident Medzinárodnej federácie robotiky a upozorňuje na pozíciu Číny, ktorá v najnovšom rebríčku (za rok 2023) síce skončila na treťom mieste za Kóreou a Singapurom, ale podarilo sa je už preskočiť Nemecko a Japonsko.
Hustota robotov podľa regiónu
V Európskej únii dosahuje hustota robotov 219 jednotiek na 10 000 zamestnancov, čo predstavuje nárast o 5,2 %, pričom Nemecko, Švédsko, Dánsko a Slovinsko sú v prvej celosvetovej desiatke.Hustota robotov v Severnej Amerike je 197 jednotiek na 10 000 zamestnancov – čo je medziročný nárast o 4,2 %. Spojené štáty americké takisto patria medzi desať najviac automatizovaných krajín vo výrobnom priemysle.
Ázia aktuálne dosahuje hustotu robotov 182 jednotiek na 10 000 osôb zamestnaných vo výrobe, to znamená najrýchlejší nárast: o 7,6 %. Ekonomiky Kórey, Singapuru, pevninskej Číny a Japonska tak prirodzene patria do prvej desiatky najviac automatizovaných krajín.
Top robotizované krajiny
Kórejská republika je jasnou svetovou jednotkou v oblasti priemyselných robotov s 1 012 robotmi na 10 000 zamestnancov. Hustota robotov sa tu od roku 2018 každým rokom zvyšuje v priemere o 5 %. Vďaka svetoznámemu elektronickému priemyslu a takisto aj silnému automobilovému priemyslu sa kórejská ekonomika spolieha v oblasti odbytu a umiestnenia priemyselných robotov na tieto dva najväčšie zákaznícke segmenty. Nasleduje Singapur so 770 robotmi na 10 000 zamestnancov. Singapur je však malá krajina s veľmi nízkym počtom zamestnancov vo výrobnom priemysle, takže treba brať na zreteľ, že môže rýchlo dosiahnuť vysokú hustotu robotov aj pri relatívne malom prevádzkovom základe.Čína sa v roku 2023 umiestnila na treťom mieste a predbehla tak Nemecko a Japonsko. Tlak krajiny na používanie automatizačných technológií je enormný a má za následok vysokú hustotu robotov 470 robotov na 10 000 zamestnancov (v roku 2022 to bolo 402 jednotiek). Čína sa do top 10 pritom dostala až v roku 2019 a do štyroch rokov sa jej podarilo zdvojnásobiť svoju hustotu robotov.Nemecko je na štvrtom mieste so 429 robotmi na 10 000 zamestnancov. Hustota robotov v najväčšej európskej ekonomike rástla od roku 2018 v priemere o 5 % (CAGR – zložené ročné tempo rastu).Japonsko je aktuálne na piatom mieste s počtom 419 jednotiek. Hustota robotov v krajine, ktorá je zároveň dominantným výrobcom robotov, rástla v poslednom období každý rok v priemere o 7 % (2018 – 2023).Hustota robotov v Spojených štátoch amerických dosiahla v roku 2023 hodnotu 295 jednotiek. Krajina tak uzatvára prvú desiatku najviac robotizovaných ekonomík sveta.
Metodika merania hustoty robotov
Hustota robotov je počet prevádzkovaných priemyselných robotov v pomere k počtu zamestnancov. Môže pritom pokrývať buď celý výrobný priemysel krajiny alebo len určité priemyselné odvetvia (podľa špecifík konkrétnej ekonomiky). Počet zamestnancov preto slúži ako základné meradlo ekonomickej veľkosti a podiel prevádzkových zásob robotov na počet zamestnancov tak umožňuje realizovať korektné porovnanie.