Priemyselné manipulátory v automobilovom a strojárskom priemysle
2024-12-10
Veľké spoločnosti, stredné podniky, ale aj malé prevádzky po celom svete sa pri manipulácii s ťažkými bremenami spoliehajú na inteligentné priemyselné manipulátory – zariadenia, ktoré pomáhajú ľudom pracovať aj s veľmi ťažkými bremenami bezpečne a bez fyzickej námahy. Inteligentné priemyselné manipulátory však neriešia „iba ergonomický problém“, ich nasadenie do praxe znamená aj zvýšenie produktivity práce a celkovej efektivity firmy.
Spoločnosťou, ktorá inteligentný priemyselný manipulátor uviedla na trh – na prelome 70- a 80-tych rokov minulého storočia, je talianska Scaglia INDEVA. Ako ukazuje názov INDEVA (z anglického intelligent devices for handling), vývojom a výrobou svojho manipulátora LIFTRONIC®, vlastne definovala nový druh zariadenia na manipuláciu s bremenami a jeho vlastnosti. Na rozdiel od tradičných priemyselných manipulátorov, sú inteligentné manipulátory (nazývané aj balanséry či vyvažovače) vybavené pokročilou technológiou, ktorá umožňuje dosiahnuť vyššiu úroveň bezpečnosti a ergonómie a vyššiu produktivitu. Vďaka elektronickej kontrole sú rýchlejšie, citlivejšie a presnejšie, a to tak, že sú považované za výkonné predĺženie ľudskej paže. Ich vývoj sa za vyše 40 rokov existencie nezastavil, naopak neustále napreduje. Nové typy a modelové rady LIFTRONIC®: Pro, Easy, Air a Mobile dokážu byť mimoriadne užitočné pri manipulácii s nákladom od 80 do 570 kg a vďaka tomu, že INDEVA má vo svojom výrobnom programe aj množstvo uchopovacieho príslušenstva, možnosti ich uplatnenia sú vo všetkých druhoch priemyslu.
Strojárstvo a automotive v ČR a SR dominuje
V Českej republike a na Slovensku značku talianskeho výrobcu už viac ako 20 rokov úspešne zastupuje spoločnosť TOKA Indeva. Ako hovorí konateľ spoločnosti Tomáš Kašpar, každoročne nainštalujú v Česku a na Slovensku 100 až 150 nových balansérov a majú zákazníkov zo všetkých oblastí priemyslu od strojárstva po potravinársky priemysel.„Rameno balanséra nie je robot, nepracuje samo od seba, robí iba to, čo mu naznačí ruka obsluhy. Na druhej strane, netreba ho ovládať tlačidlami, len pohybom. To sú základné východiská, ktoré vlastne určujú, pri ktorých činnostiach a v ktorých oblastiach je nasadenie balansérov efektívne,“ vysvetľuje T. Kašpar. Jadro zákazníkov TOKA Indeva tvoria malé a stredné firmy, predovšetkým strojárskeho zamerania. „Naše balanséry by ste našli aj v Hanáckych železiarňach, Agrostroji Pelhřimov, Doosan Bobcat, MSV Metal Studénka, ale aj automobilkách Kia, Hyundai, ŠKODA Auto, Volkswagen. Netvrdíme, že v automobilkách sú linky postavené z našich manipulátorov, ale v určitých procesných krokoch sú naše zariadenia naozaj užitočné a efektívne aj pre veľké automobilky,“ dodáva.
Koncové zariadenie definuje druh použitia
Keďže manipulátory INDEVA sú ponúkané v rôznych typologických a výkonnostných modelových radoch, to čo je pre ich využitie v konkrétnej priemyselnej aplikácii určujúce, je koncové zariadenie – uchopovač, či skľučovadlo, ktoré definuje ako sa bude s nákladom či komponentom pracovať. Dodaniu inteligentného priemyselného balanséra pre konkrétneho klienta preto predchádza konštrukčný návrh riešenia, layout, 3D vizualizácie, skúšky s reálnymi vzorkami komponentov. V tomto smere sú skúsenosti a kompetencie talianskeho výrobcu neoceniteľné, pretože za desiatky rokov vývoja a výroby má k dispozícii mimoriadne bohatú databázu štandardných uchopovačov, ale aj konštrukčných návrhov špeciálnych riešení uchopovačov.Špeciálne koncové zariadenia INDEVA vyrába sama, vo vlastnej nástrojárni v Taliansku, rovnako ako celé manipulátory, s výnimkou niekoľkých špecifických subdodávok – napríklad elektroniky.
Príklady využitia inteligentných priemyselných manipulátorov v automotive
INDEVA vyrába a dodáva inteligentné manipulátory pre manipuláciu s takmer všetkými komponentmi, ktoré sa v automobilovom priemyslu a u jeho subdodávateľov vyskytujú. Portfólio referencií zo segmentu automotive je mimoriadne bohaté a zahŕňa ergonomické, bezpečné a efektívne zariadenia na manipuláciu s nespracovaným vstupným materiálom, vyrobenými dielmi, podzostavami a zostavami aj montážnymi celkami. Producenti v automobilovom priemysle po celom svete využívajú inteligentné priemyselné balanséry INDEVA na prácu s takými komponentmi (bremenami) ako sú:
· kolesá – pneumatiky aj disky kolies,
· rám motora,
· motorové hriadele,
· karosárske diely (kapoty, dvere, masky),
· tlmiče pruženia,
· kompletné strešné okná, samostatné sklá,
· sedadlá,
· chladiče,
· prístrojové dosky,
· prevodovky, spojky a ich komponenty,
· klimatizačné jednotky,
· akumulátory.
O spoločnosti Scaglia INDEVA – bud ako rámik alebo bežný text
Scaglia INDEVA S.p.A. je talianska rodinná spoločnosť, ktorej počiatky siahajú do 19-teho storočia. Najvýznamnejším míľnikom v novodobej histórii firmy bol koniec 70-tych rokov minulého storočia, keď bol vo firme vyvinutý a odvtedy je neustále inovovaný priemyselný manipulátor – LIFTRONIC®, revolučný systém na manipuláciu s bremenami.V súčasnosti Scaglia Indeva vyvíja a vyrába – okrem priemyselných manipulátorov (pneumatických i elektronických) a ich uchopovacieho príslušenstva – aj automaticky riadené vozíky (AGV – Automatic Guided Vehicles) pre priemyselnú výrobu a logistiku a vlastný systém modulárnych rúrkových konštrukcií INDEVA Lean System, zahŕňajúci širokú škálu komponentov a riešení pre rôzne potreby výrobného procesu v súlade so zásadami štíhlej výroby. Prostredníctvom spoločnosti INDEVA SysDesign Srl firma pôsobí aj ako dodávateľ flexibilných riešení robotickej automatizácie pre integrovanú továreň so špeciálnym zameraním na automatizáciu výrobných liniek a inteligentnú paletizáciu.
Tomáš Kašpar – TOKA (ČR)tel: +49 171 455 3650
t.kaspar@toka.de
Jíří Štěpánek – TOKA (ČR)tel: +420 602 688 331, +420 602 304 871
indeva.cz@toka.de,
Marek Galánek – TOKA (SR)tel: +421 911 325 580
indeva.sk@toka.de